Na čo si dávať pozor pri kúpe obleku?

Je snáď nad slnko jasným pravidlom, že najdôležitejšie pri výbere obleku je to, aby hlavne sedel ako uliaty. Nikomu predsa neprospieva ak si oblečie niečo, čo mu je veľké, či malé. Nehanbite sa v predajni skúšať, až kým si nebudete svojou voľbou absolútne istý. Nechajte si poradiť, ak často obleky nenosíte je pravdepodobné, že predavač vie viac ako vy. Samozrejme je len na Vás či ste ochotný experimentovať a teda podliehate módnym trendom, alebo ste skôr za starú známu klasiku. Ak ste typ podliehajúci móde tento rok, teda čo sa módnosti a trendov v pánskej móde týka, sa určite zamerajte na pásiky. Isto nimi nič nepokazíte, avšak v takom to prípade si treba dávať pozor aj na prípadný strih, materiál, šírku pásikov a tiež prípadnú farbu obleku. Určite sa uistite, či Vám nový módny trend pristane. Nie každý sme predsa typ na extravagantnú módu. Pri výbere pánskeho obleku je však veľmi dôležité na akú udalosť pán oblek potrebuje. Akousi menšou pomôckou by Vám mohlo byť to, že čím neskôr sa akcia koná alebo ste na ňu pozvaný, tým aj farba obleku má byť tmavšia. Aj keď dnes už neplatí, že jediná farba obleku napríklad na svadbu, či do divadla musí byť zásadne len čierna. Veľmi módnym a obľúbeným kúskom v pánskom šatníku sa v posledných rokoch stala modrá farba oblekov (peau douce).

Okrem farby však záleží aj na type obleku, aký si máte zvoliť. Sú udalosti, na ktoré jednoznačne patrí zásadne len smoking. Väčšinou sa jedná o udalosti konajúce sa v podvečerných hodinách, teda udalosti, ktoré sú po šiestej. Ku smokingu si vždy musíte zaobstarať bielu košeľu a motýlika. Farba saka pri smokingu ale nemusí byť vôbec čierna. Odvážnejší páni si kľudne môžu zvoliť variantu šedej či vínovej farby. Na pozvánke sa takéto odievanie označuje ako „Black tea“. V prípade ak pozvánka obsahuje označenie „White tea“, tu sa už nemusíte zaodievať do pánskeho smokingu, ale patrilo by sa obliecť si oblek. Najlepšie ak si páni na takú to udalosť zaobstarajú oblek tmavý. Na spoločenské udalosti konajúce sa vo večerných hodinách je takýto typ obleku vhodnejší.

Biznis obleky sú záležitosťou bežných pracovných schôdzok a pohovorov. Môžu byť čierne, tmavomodré, aj šedé. Biznis obleky môžete doplniť farebnou kravatou, alebo jemne vzorovanou košeľou. Voľnočasové obleky sú kategóriou, ktoré umožňujú sa pánom takpovediac vyblázniť a uvoľniť. Jedná sa o najmenej formálny oblek spomedzi kategórie oblekov. Voľnočasový oblek si viete vyskladať napríklad z červených nohavíc a z modrého saka. Do voľnočasového obleku dokonca nemusíte použiť ani kravatu, a dokonca ani košeľu, ak by ste veľmi nechcel. Farby oblekov je síce možné z hľadiska etikety ako aj módy kombinovať, či vyberať no pozor na to či Vám to skutočne pristane. Vybrať si nevhodnú farbu obleku, je takmer rovnako zlé ako si kúpiť oblek o číslo väčší. Rovnako si dávajte pozor na materiál obleku, ktorý si kúpite. Na lacnej látke je zväčša skutočne vidno, že je lacná. A v neposlednom rade netreba zabúdať ani na pánske doplnky. Topánky, hodinky, kravata, manžety, ale aj ponožky, ak sú zlé zvolené, môžu pokaziť celkový dojem (tondeuse corps homme).