Ako zarobiť veľa peňazí – po svojom

Ste nastavení na zlepšenie svojej finančnej situácie v roku 2018? Povedali ste si, že už nikdy nemôžete zápasiť s financiami a trápiť sa tak ako tomu bolo v roku 2017. Chcete mať viac nasporené a nájsť pokoj v duši pre nečakané prípady, alebo len jednoducho konečne ísť na vytúženú dovolenku? Tu je niekoľko tipov na to, ako sa k stanoveným cieľom dostať.

Nedávno som čítal článok o celosvetovo najlepšie platených profesiách. Prirodzene môžu byť rozdiely medzi jednotlivými krajinami, no vo všeobecnosti platí, že najlepšie platené profesie súvisia s dobrým vzdelaním. Lekárske profesie – minimálne v takzvanom vyspelom západnom svete – sú na rebríčku pomerne vysoko aj preto, lebo nech už ste akýkoľvek sporiví v ostatých ohľadoch, akonáhle príde na zdravie, nás alebo našich najbližších, neváhame siahnuť aj hlbšie do vrecka. Lekár si tak môže naúčtovať vyššiu taxu a odpustíme mu. Obzvlášť, ak ide o chirurga, ortopéda alebo iného špecialistu.

Vzdelanie má zlaté dno?

Vedci by vedeli rozprávať o tom, ako sú im ich doktoráty v niektorých krajinách úplne k ničomu, lebo sú platení horšie ako murári. Slovensko či náš širší región nie sú výnimkou. Zvykne sa hovoriť, že remeslo má zlaté dno a je mnoho príkladov, kedy to naozaj platí. Treba sa teda hnať do školy, ak chcete zlepšiť svoj životný štandard? Oplatí sa vysoká škola, resp. doktorát? Na to vám odpoveď nedám, ale môžem vám ponúknuť tipy na to, ako zarábať aj bez dlhého času v škole.

Pravdepodobne ste už počuli o mnohých prípadoch ľudí, ktorým sa v škole príliš nedarilo a dnes sú miliardári. Nie je to pravidlom a mnohí odpadlíci zo škôl sú dnes na podpore v nezamestnanosti. Ale je zopár výnimiek ľudí, ktorí odišli zo školy, lebo chceli zarábať, a uspeli. Ak máte potrebný drive, môžete uspieť aj bez vyššieho vzdelania.

Uspejte vo svete technológií…

Je možné, že nie ste informatik a neviete nič o fungovaní procesorov. Ale to asi ani mnohí ďalší, ktorí uspeli vo svete moderných technológií. Nemusíte nutne vedieť programovať, aby ste dosiahli v tomto svete úspech. Existuje mnoho vzdelávacích kurzov, ktoré vás naučia všetko, čo potrebujete. Ak máte tú možnosť a môžete si to dovoliť, nájdite si možno horšie platenú prácu v technologickej firme a vyšplhajte po kariérnom rebríku. Nejednému úspešnému profesionálovi sa to už podarilo.

…alebo sa osamostatnite a urobte to po svojom.

Ak ste skôr typ človeka, ktorý pracuje sám na seba, mám pre vás zaujímavú informáciu: podľa nedávnej štúdie uskutočnenej v USA, dve tretiny amerických milionárov sú živnostníci alebo majitelia malých podnikov. Polovica z nich sa považuje za podnikateľov. Len 20 percent amerických milionárov sú profesionáli ako doktori či právnici. A celých 62 percent z tejto skupiny milionárov má len bakalárske alebo len stredoškolské vzdelanie.

Háčik v celej úspešnosti podnikateľov môže byť v tom, že hoci nemajú vzdelanie, veľa makajú. Väčšina milionárov pracuje 45 až 55 hodín týždenne a sú si vedomí toho, že čas sú peniaze. Ak by sedeli doma a pozerali telku, nezarábajú a to je možno prvé odporúčanie pre vás.

Tri základné rady:

  1. Berte akékoľvek štúdie s rezervou. Tak veľkou ako len chcete. Nech sú štatistiky pozitívne, alebo negatívne, nikto nevraví, že práve vy a váš biznis plán nemôžete tvoriť výnimku.
  2. Máte viac možností než si myslíte. Ak sa cítite ukotvení v jednom bode, bez možnosti opustiť svoj aktuálny stav, nezvážili ste všetky možnosti. Môže to chvíľu trvať, ale určite sa to dá.
  3. Úspech nikdy nebol jednoduchý. Ak ale robíte to, čo vás baví, je veľmi veľká šanca, že uspejete. Neexistuje skratka k finančnému zabezpečeniu. Chvíľu to trvá a vám sa pôjde po tejto ceste ľahšie, ak budete kráčať s radosťou.