Ako vychádzať s peniazmi na vysokej škole?

Navrhovanie a dodržiavanie rozpočtu môže byť výzvou pre každého, ale najmä keď ste vysokoškolský študent, ktorý má malú alebo žiadnu skúsenosť so správou svojich vlastných peňazí. Úloha sa stáva ešte zložitejšou, pretože v určitých obdobiach roka často prichádzajú veľké sumy peňazí. Nastavením a dodržaním rozpočtu budete však menej pravdepodobné, že opustíte školu s hromadou dlhov LT.

Nižšie sú uvedené jednoduché tipy na správu peňazí, keď ste v škole. Väčšina ľudí nastavuje mesačné rozpočty, ale keď ste na vysokej škole, môže mať väčší zmysel nastaviť rozpočet na semester a potom sledovať pokrok na týždennom alebo mesačnom základe. Začnite svoj rozpočet výpočtom príjmu (od finančnej pomoci, vyplácania študentských pôžičiek, príspevkov od rodičov, príjmu z práce na čiastočný úväzok atď.). Ďalej vypočítajte svoje výdavky (školné, poplatky, knihy, životné náklady, oblečenie, aktivity atď.). V ideálnom prípade bude mať každý mesiac prebytok, ktorý môžete ušetriť. Ak nie, prepočítajte rozpočet (pripočítaním príjmov alebo znížením výdavkov), až kým nebudete môcť byť v pluse.

Keď už máte svoj rozpočet na mieste, zostaňte na ceste. Ak urobíte chybu, vráťte sa späť do rozpočtu. Ak zistíte, že váš príjem klesol alebo vaše výdavky vzrástli, okamžite prepočítajte svoj rozpočet. Rýchlymi úpravami zabráňte tomu, aby malý deficit narastal do veľkého problému.

Počas celého svojho života, ale najmä počas vysokej školy, môže byť tendencia pokúšať sa držať krok s priateľmi. Vyhnite sa pokušeniu to urobiť. Niektorí ľudia budú mať väčší prístup k peniazom ako vy; iní budú pohodlnejšie míňať dlhy z kreditnej karty. Každý bude mať inú predstavu o tom, ako a kedy utrácať peniaze. Navrhujte svoj rozpočet na základe vašich cieľov (napríklad úspora za auto alebo absolvovanie vysokej školy s malým alebo žiadnym dlhom – paskolu refinansavimas kaune), potom máte dôveru, aby ste žili svoj život v rámci svojich prostriedkov a nie niekoho iného.

V rámci svojho rozpočtu budete chcieť vyčleniť určitú sumu peňazí na stravovanie, pozeranie filmov, účasť na aktivitách a iné “malé” výdavky. Je však dôležité sledovať, aby tieto “malé” výdavky na konci mesiaca nezvyšovali obrovské náklady. Desať kávových nápojov, dva výlety do kín a päť nocí s priateľmi vonku by mohli v priebehu jedného mesiaca ľahko pridať až 200 eur do vášho rozpočtu.

Mnoho študentov vysokých škôl, ktorí sú nútení rozhodnúť sa medzi tým, že niečo zanedbajú, alebo že uhradia náklady na kreditnú kartu, sa rozhodne vytiahnuť plastovú kartičku. Pokúste sa správať inak. Ak nemáte peniaze na zaplatenie, nekupujte ho. Bez sebadisciplíny, v priebehu štyroch alebo viacerých rokov na vysokej škole, stovky nákupov, ktoré si nemôžete dovoliť, budú preložené do dlhy v hodnote niekoľko tisíc eur. Kreditné karty by sa mali považovať za pohodlný spôsob, ako platiť za nákupy, nie ako vhodný spôsob, ako si požičať peniaze. Ak používate kreditnú kartu počas vysokej školy, vyplácajte ju každý mesiac. Ak potrebujete preniesť dlh do nasledujúceho mesiaca, zakaždým, keď vytiahnete svoju kreditnú kartu, sa opýtajte sami seba: “Chcem si požičať peniaze, aby som zaplatil za tento nákup?” Tento jednoduchý koncept vám pomôže pri používaní kreditných kariet.

Vytváraním rozpočtu a dodržiavaním tohto pravidla budete rozvíjať zdravé peňažnej návyky, ktoré vám prinesú prospech nielen počas vysokej školy, ale aj počas nasledujúcich rokov!